UNI-TRUCK - Serwisy i salony Samochodów Dostawczych i Ciężarowych

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów czynna od 7:00 do 22:00

Oferta

Zobacz promocję na usługi i częśći

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów we Wrocławiu przy ul. Żmigrodzkiej 251. Mieścimy się na terenie firmy IVECO i Fiat Uni-Truck. Jesteśmy nowoczesną stacją diagnostyczną, posiadającą najnowszy sprzęt diagnostyczny. Obsługujemy WSZYSTKIE typy pojazdów tj. od osobowych po ciężarowe, autobusy, motocykle, motorowery.

Przejdź do oferty na GEOMETRIĘ 3D / ZBIEŻNOŚĆ KÓŁ

Nasza załoga to bardzo doświadczeni, dokładni i przyjaźni diagności, którzy powiedzą dużo więcej niż wymaga tego "standardowe" badanie pojazdu, dlatego często odwiedzają nas osoby chcące sprawić samochód przez zakupem i upewnić się, że nie ma on ukrytych wad.
Naszym atutem jest to, że mamy czynne od 7:00 do 22:00, więc można sprawdzić pojazd przed pracą jak również po. Prawie nigdy nie mamy kolejek. Nikt nigdy nie wyszedł od nas niezadowolony.

Przeglądy techniczne samochodów - zasady:
♦  Samochody nowe do 3 lat - Pierwszy przegląd przed upływem 3 lat, kolejny po dwóch
    latach, następne co rok.
♦  Pojazdy zabytkowe - raz przed rejestracją.
♦  Pozostałe pojazdy - raz w roku


Przed tobą przegląd rejestracyjny? Od 13 listopada 2017 obowiązują nowe przepisy. Będzie trudniej dostać pieczątkę.
Od połowy listopada obowiązywać będą nowe przepisy dotyczące przeglądów technicznych pojazdów. Kierowcy nie będą już mogli jeździć od diagnosty do diagnosty w poszukiwaniu tego, który podbije przegląd.

Nowe zasady mają przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo na drogach i zmniejszyć liczbę samochodów, których stan techniczny nie odpowiada jego kryteriom. Nowe przepisy mają też uniemożliwić kierowcom poszukiwania diagnosty, który przymknie oko na niedociągnięcia w samochodzie i mimo wszystko podbije ważność przeglądu w dowodzie rejestracyjnym.

Kierowcy zgłaszający się na przegląd od 13 listopada będą musieli z góry zapłacić za badanie techniczne i w przypadku negatywnego wyniku pieniądze nie zostaną zwrócone. Kierowcy będą więc musieli dokonać niezbędnych napraw przed wizytą w stacji diagnostycznej. Na tym problemy kierowcy się jednak nie kończą.

Podczas każdego badania, również tego z negatywnym wynikiem, diagnosta musi wykonać pełną dokumentację fotograficzną oraz opis przebiegu badania. Usterki zostaną dokładnie oznaczone i wprowadzone do systemu. Nie ma więc możliwości, by bez naprawy uzyskać pozytywną opinię w innej stacji diagnostycznej. Do bazy wprowadzane będą również dokładne dane diagnosty oraz czas badania z dokładnością do godziny - tak by w razie ewentualnej kontroli sprawdzić czy do usterki doszło już po badaniu.

Na razie nie zmieni się cena badania diagnostycznego, ale podwyżka zapowiadana jest już na 2018 rok. Może to być nawet 30% więcej. Do przeprowadzania badań diagnostycznych pojazdów uprawnione są Stacje Kontroli Pojazdów. Od 13 listopada takie badania będą mogły przeprowadzić wyłącznie stacje włączone do systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów. Stacje mają czas do końca października, by zgłosić się do bazy ewidencyjnej.

Informacje o firmie:
Od 1 lutego 2016 roku w UNI TRUCK Sp z o.o. we Wrocławiu otwarto nowowybudowaną Okręgową Stację Kontroli Pojazdów Nr DW/091.
Jest to jeden z najnowocześniejszych obiektów OSKP w regionie.

Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów wykonuje badania techniczne wszystkich typów pojazdów m.in.: w kategorii pojazdów: A, B, C, CC, D, T i E (Samochody osobowe, dostawcze, ciężarowe, motocykle, przyczepy, autobusy, ciągniki rolnicze, taksówki, auta z napędem na gaz).

Pojazdy poruszające się po drogach muszą przechodzić okresowo przegląd techniczny w SKP. Co ile się go wykonuje i na czym polega?

Zakup nowego auta ma wiele plusów. Jednym z nich jest z pewnością fakt, że pierwszy przegląd techniczny w SKP wymagany jest dopiero po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następny przegląd wykonywany jest po dwóch latach. Kolejne przeglądy - już co rok.

Inaczej sprawa wygląda z taksówkami, samochodami służącymi do nauki jazdy oraz pojazdami z LPG. W ich przypadku przeglądy techniczne SKP wykonywane są od początku co rok.

Po co właściwie wykonuje się przegląd OSKP pojazdu? Przede wszystkim dla bezpieczeństwa. Podczas przeglądu w OSKP sprawdzane są elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpiecznego podróżowania. Przegląd SKP nie powinien być traktowany jako zło konieczne. Często użytkujemy samochód, nie zdając sobie sprawy, że ma on usterkę bądź zaniedbano w nim jakąś czynność eksploatacyjną.

Co jest sprawdzane podczas przeglądu w OSKP? Jedną z rzeczy, którą sprawdzi diagnosta, jest działanie oświetlenia samochodu. Musi ono być całkowicie sprawne. Jeżeli samochód ma reflektory halogenowe, muszą one działać. Sprawdzane jest prawidłowe ustawienie świateł.

Oceniany jest też stan ogumienia. Diagnosta zleci wymianę opon, jeśli widoczne są na nich specjalne wskaźniki informujące o zużyciu, lub głębokość bieżnika będzie mniejsza niż 1,6 mm. Podczas oględzin samochodu diagnosta sprawdza stan szyb oraz karoserii. Pęknięta szyba czy mocno skorodowane nadwozie spowodują, że auto nie przejdzie przeglądu.

Następnie sprawdzane są hamulce na stanowisku rolkowym. Pomiar siły hamowania na stanowisku rolkowym pozwala na ocenę stanu układu hamulcowego. Aby pojazd przeszedł przegląd techniczny, wskaźnik skuteczności hamowania hamulca roboczego musi wynosić powyżej 50%, a hamulca postojowego powyżej 25%. Istotna jest również różnica sił hamowania na kołach jednej osi, nie może być ona większa niż 30%.

Podczas przeglądu sprawdza się również stan amortyzatorów. Skuteczność ich tłumienia musi być większa niż 40%, a różnica między skutecznościami amortyzatorów na jednej osi nie może być większa niż 15%.

Kolejną próbą jest sprawdzenie luzów za pomocą tzw. szarpaków. Pozwalają one w łatwy sposób wychwycić luzy w elementach zawieszenia czy układu kierowniczego. Dokonywane są również oględziny układu hamulcowego i amortyzatorów. Wycieki płynu hamulcowego czy oleju z amortyzatora również sprawiają, że auto przeglądu nie przejdzie.

Stan jednostki napędowej sprawdzany jest za pomocą pomiaru emisji spalin. Przyrząd analizuje spaliny i kontroluje wydzielanie różnego rodzaju węglowodorów, dwutlenku węgla itp. Samochód jest dokładnie sprawdzany pod kątem możliwych wycieków płynów eksploatacyjnych.

Jeżeli auto wyposażone jest w instalację LPG, na przegląd należy zabrać ze sobą dokument legalizacyjny butli LPG. Aby auto przeszło przegląd, legalizacja musi być ważna – jest ona wydawana na 10 lat. Dodatkowo specjalnym czujnikiem sprawdza się szczelność instalacji LPG.

Jeżeli podczas przeglądu diagnosta wykryje usterkę/usterki, samochód nie przejdzie badania technicznego. Gdy usterki samochodu zagrażają bezpieczeństwu jazdy, diagnosta zatrzymuje dowód rejestracyjny pojazdu, który następnie zostaje wysyłany do odpowiedniego wydziału komunikacji. Takim samochodem nie można poruszać się po drogach.

Po usunięciu usterek należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów na ponowne badanie. Jeśli jego wynik będzie pozytywny, można odebrać dowód rejestracyjny w wydziale komunikacji.

Sytuacja wygląda lepiej, jeżeli usterki nie zagrażają bezpieczeństwu. Wystawia się wtedy zaświadczenie o negatywnym wyniku badania technicznego i wypisuje na nim usterki, które kierowca powinien usunąć w ciągu czternastu dni od badania. Podczas drugiej wizyty kierowca płaci jedynie za sprawdzenie elementów, które miały być naprawione lub wymienione.

Czym różni się OSKP od SKP czyli Okręgwa Stacja Kontroli Pojazdów od Podstawowej Stacji Kontroli Pojazdów?? Otóż OSKP oferuje szerszy zakres usłóg w stosunku do SKO. Poza pojazdami osobowymi, badane są wszystkie pozotałe rodzaje pojazdów czyli np. autobusy, busy, ciągniki siodłowe, ciągniki rolnicze i wszystkie pozostałe pojazdy dostawcze i ciężarowe oraz tak jak w SKP samochody osobowe, motocykle i skutery.

Świadczone przez Stację Kontroli Pojazdów usługi:

- przeglądy rejestracyjne
- badania rejestracyjne
- badania techniczne
- analiza spalin, zadymienie
- test amortyzatorów
- okręgówka
- SKP dla aut 4x4
- przeglądy dla ciężarówek
- Nadawanie cech identyfikacyjnych pojazdów nabijanie numerów ramy, wykonywanie tabliczek zastępczych/ znamionowych.
- Diagnostyka przewidziana ustawą o ruchu drogowym (geometria, luzy, wycieki, emisja spalin).
- Najnowocześniejsze wyposażenie.
- Zaplecze techniczne w postaci warsztatów autoryzowanych IVECO i FIAT (naprawy wszystkich marek).
- Badania po naprawach powypadkowych oraz pojazdy zatrzymanym dowodem rejestracyjnym.
- Stacja Kontroli Pojazdów
- Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów
- badanie geometrii kół
- badanie zbieżności kół
- SKP
- OSKP powyżej 3,5 tony
- motocykle, motorowery, skutery
- stacja diagnostyczna
- przegląd techniczny samochodu
- wykonywanie tabliczek znamionowych
- geometria kół
- zbieżność kół

cennik
TABELA OPŁAT ZA BADANIA TECHNICZNE POJAZDÓW
opracowana na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 29 września 2004 r.z późn. zm.
(Dz.U. Nr 223 poz. 2261 z 2004 r., Nr 155 poz. 1302 z 2005 r., Nr 155 poz 1233 z 2009 r.)

( Uwaga: do każdej poniższej ceny dolicza się opłatę ewidencyjną za wpisanie do dowodu rejestracyjnego, przez uprawnionego diagnostę, kolejnego terminu badania technicznego pojazdu w wysokości 1 zł )

1 Okresowe badanie techniczne Cena w zł zawiera VAT
1.01 — Motocykl, ciągnik rolniczy koszt 62,00
1.02 — samochód osobowy, autobus przeznaczony do przewozu nie więcej niż 15 osób łącznie z kierowca, samochód ciężarowy i specjalny do 3,5 t d.m.c., pojazd trójkołowy powyżej 0,4 t (m.w.1) koszt 98,00
1.03 — samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c. cena 153,00
1.04 — samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 16 t d.m.c., ciągnik samochodowy balastowy na skp to koszt 176,00
1.05 — autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą cena 199,00
1.06 — przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 t d.m.c. 40.00
1.07 — przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 1,5 t do 6 t d.m.c. 50,00
1.08 — przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 6 t d.m.c. 70,00
1.09 — przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna do 3,5 t d.m.c. 78,00
1.10 — przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c. 163,00
1.11 — przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 16 t d.m.c 177,00
1.15 — pojazd przystosowany do zasilania gazem (za badanie specjalistyczne) 63,00
1.17 — tramwaj — wagon silnikowy 330,00
1.18 — tramwaj — wagon przegubowy 395,00
1.19 — tramwaj — wagon doczepny czynny 250,00
1.20 — tramwaj — wagon doczepny bierny 110,00
1.21 — trolejbus — badania elektryczne (2) 115,00
1.22 - motorower 50,00
1.23 - pojazd wolnobieżny wchodzący w skład kolejki turystycznej 62,00


cennik
2 Ponowne sprawdzenie mechanizmów w pojeździe, w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych w zakresie: Cena w zł zawiera VAT
2.01 — skuteczności i równomierności działania hamulców 20, 00
2.02 — skuteczności działania hamulców tramwaju 120,00
2.03 — skuteczności działania hamulca elektrodynamicznego trolejbusu 50,00
2.04 — ustawienia i natężenia świateł drogowych i świateł mijania 14,00
2.05 — połączeń układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzów w zawieszeniu 20,00
2.06 — toksyczności spalin 14,00
2.07 — poziomu hałasu 20,00
2.08 — geometrii kół jednej osi 36,00
2.09 — działania amortyzatorów jednej osi 14,00
2.10 — wszystkich innych usterek łącznie 20,00

4 Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:
4.01 — określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone
warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu) (4) 20,00
4.02 — po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00
4.03 — dane techniczne niezgodne ze stanem faktycznym 51,00

5 Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:
5.01 — co do którego zachodzi podejrzenie, że nie spełnia określonych warunków technicznych, oraz pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przez organy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki wojskowe podporządkowane Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji,
Urząd Ochrony Państwa i Straż Graniczna, a rejestrowanego ponownie przez starostę (osobno za każde określone warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu) (3) 20,00
5.02 — po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00


6 Pozostałe dodatkowe badania techniczne pojazdu: Cena w zł zawiera VAT
6.02 — który ma być używany jako taksówka osobowa lub bagażowa (za warunki dodatkowe) 42,00
6.03 — który ma być używany jako uprzywilejowany (za warunki dodatkowe) 50,00
6.04 — który ma być używany do przewozu materiałów niebezpiecznych (za badanie specjalistyczne) 85,00
6.05 — autobusu, który może poruszać się po drogach z prędkością 100 km/h (za badanie specjalistyczne) 126,00
6.06 — do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego (za warunki dodatkowe) 48,00
6.07 — w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmian´ danych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt. 5 i 6 ustawy — Prawo o ruchu drogowym, tj. podrodzaju pojazdu, przeznaczenia, masy własnej, dopuszczalnej ładowności, liczby miejsc, pojemności silnika, dopuszczalnej masy całkowitej, dopuszczalnej masy całkowitej ciągniętej przyczepy, największego dopuszczalnego nacisku osi (za badanie specjalistyczne) 82,00
6.08 - o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. 50,00
6.09 - skierowany przez starostę lub na wniosek posiadacza pojazdu: w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji 60,00
- skierowany przez starostę lub na wniosek posiadacza pojazdu: jeżeli z dokumentów wymaganych do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on w wypadku drogowym, lub narusza wymagania ochrony środowiska 94,00
6.10 — w którym w czasie badania technicznego stwierdzono ślady uszkodzeń lub naruszenia elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego 94,00
6.11 — pojazd, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym 50,00
6.12 — dla którego określono dodatkowe wymagania techniczne w międzynarodowych porozumieniach dotyczących międzynarodowego transportu drogowego 120,00


7 Sprawdzenie spełniania dodatkowych warunków technicznych dla niektórych pojazdów oraz pozostałe czynności przeprowadzane w stacjach kontroli pojazdów:
7.01 — prawidłowości przystosowania pojazdu silnikowego do ciągnięcia przyczepy 35,00
7.02 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym dla pojazdów przeznaczonych do wykonywania czynności na drodze (4) 21.00
7.03 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym wymaganym dla pojazdów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób (4) 48.00
7.04 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym wymaganym dla autobusu miejskiego regularnej komunikacji publicznej (4) 41,00
7.05 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym wymaganym dla autobusu szkolnego (4) 41,00
7.06 — nadanie i wykonanie lub ustalenie numeru nadwozia 49,00
7.07 — nadanie i wykonanie lub ustalenie numeru silnika 49,00
7.08 — wykonanie tabliczki i jej zamocowanie 36,00
7.09 — sporządzenie opinii (na wniosek właściciela pojazdu) do indywidualnego wniosku o odstępstwo od warunków technicznych 82,00
7.10 — pomiar prawidłowości rozmieszczenia punktów bazowych nadwozia samonośnego pojazdów samochodowych do 3,5 t d.m.c., związanych z zespołami i układami bezpieczeństwa jazdy (5) 225,00


Objaśnienia:
(1) W przypadku pojazdu przedstawionego do okresowego badania technicznego z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym o treści: przystosowany do ciągnięcia przyczepy lub HAK nie pobiera się opłaty określonej w lp. 7.1 tabeli.
(2) Pozostałe badania jak dla autobusu.
(3) W przypadku gdy opłata za badanie techniczne pojazdu powstała z połączenia opłat określonych w lp. 4.1 i 5.1 tabeli byłaby większa od opłaty określonej w lp. 1 tabeli, pobiera się opłatę określoną w lp. 1 tabeli.
(4) Opłata obowiązuje również przy okresowym badaniu technicznym.
(5) Opłatę mogą stosować tylko stacje kontroli pojazdów wyposażone w przyrząd do pomiarów i oceny prawidłowości rozmieszczenia punktów bazowych nadwozia samonośnego pojazdów samochodowych do 3,5 t d.m.c., związanych z zespołami i układami bezpieczeństwa jazdy.
Uwaga: Użyte w tekście skróty oznaczają:
m.w. - masa własna pojazdu,
d.m.c. - dopuszczalna masa całkowita pojazdu.
Cennik

Uwaga: do każdej poniższej ceny dolicza się opłatę ewidencyjną 1 zł.

Okresowe badanie techniczne ( Cena w zł zawiera VAT )
♦ Motocykl, ciągnik rolniczy koszt 62 zł
♦ Samochód osobowy, autobus do 15 osób łącznie z kierowca, samochód ciężarowy i           specjalny do 3,5 t DMC, pojazd trójkołowy powyżej 0,4 t (m.w.1) koszt 98 zł.
♦ Samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy od 3,51 t do 16 t             DMC cena 153 zł
♦ Samochód ciężarowy i specjalny, ciągnik samochodowy siodłowy powyżej 16 t DMC          ciągnik samochodowy balastowy na skp to koszt 176 zł
♦ Autobus przeznaczony do przewozu więcej niż 15 osób łącznie z kierowcą cena 199 zł
♦ Samochód z instalacją gazową LPG/CNG -162 zł


Pozostałe pojazdy:
Przyczepa ciężarowa rolnicza do 1,5 t d.m.c. 40 zł
Przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 1,5 t do 6 t d.m.c. 50 zł
Przyczepa ciężarowa rolnicza powyżej 6 t d.m.c. 70 zł
Przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna do 3,5 t d.m.c. 78 zł
Przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 3,5 t do 16 t d.m.c. 163 zł
Przyczepa (naczepa) ciężarowa i specjalna powyżej 16 t d.m.c 177 zł
Pojazd przystosowany do zasilania gazem (za badanie specjalistyczne) 63 zł
Motorower 50 zł
Pojazd wolnobieżny wchodzący w skład kolejki turystycznej 62 zł


Ponowne sprawdzenie mechanizmów w pojeździe, w którym stwierdzono usterki w trakcie badań technicznych w zakresie: Cena w zł zawiera VAT
2.01 — skuteczności i równomierności działania hamulców 20, 00
2.02 — skuteczności działania hamulców tramwaju 120,00
2.03 — skuteczności działania hamulca elektrodynamicznego trolejbusu 50,00
2.04 — ustawienia i natężenia świateł drogowych i świateł mijania 14,00
2.05 — połączeń układu kierowniczego oraz jałowego ruchu koła kierownicy, luzów w zawieszeniu 20,00
2.06 — toksyczności spalin 14,00
2.07 — poziomu hałasu 20,00
2.08 — geometrii kół jednej osi 36,00
2.09 — działania amortyzatorów jednej osi 14,00
2.10 — wszystkich innych usterek łącznie 20,00

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:
4.01 — określone usterki techniczne, warunki techniczne (osobno za każde określone
warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu) (4) 20,00
4.02 — po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00
4.03 — dane techniczne niezgodne ze stanem faktycznym 51,00

Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:
5.01 — co do którego zachodzi podejrzenie, że nie spełnia określonych warunków technicznych, oraz pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przez organy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, jednostki wojskowe podporządkowane Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, Policji,
Urząd Ochrony Państwa i Straż Graniczna, a rejestrowanego ponownie przez starostę (osobno za każde określone warunki techniczne lub badany układ czy zespół pojazdu) (3) 20,00
5.02 — po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne) 94,00


Pozostałe dodatkowe badania techniczne pojazdu: Cena w zł zawiera VAT
6.02 — który ma być używany jako taksówka osobowa lub bagażowa (za warunki dodatkowe) 42,00
6.03 — który ma być używany jako uprzywilejowany (za warunki dodatkowe) 50,00
6.04 — który ma być używany do przewozu materiałów niebezpiecznych (za badanie specjalistyczne) 85,00
6.05 — autobusu, który może poruszać się po drogach z prędkością 100 km/h (za badanie specjalistyczne) 126,00
6.06 — do nauki jazdy lub przeprowadzania egzaminu państwowego (za warunki dodatkowe) 48,00
6.07 — w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmian´ danych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt. 5 i 6 ustawy — Prawo o ruchu drogowym, tj. podrodzaju pojazdu, przeznaczenia, masy własnej, dopuszczalnej ładowności, liczby miejsc, pojemności silnika, dopuszczalnej masy całkowitej, dopuszczalnej masy całkowitej ciągniętej przyczepy, największego dopuszczalnego nacisku osi (za badanie specjalistyczne) 82,00
6.08 - o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. 50,00
6.09 - skierowany przez starostę lub na wniosek posiadacza pojazdu: w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji 60,00
- skierowany przez starostę lub na wniosek posiadacza pojazdu: jeżeli z dokumentów wymaganych do jego rejestracji wynika, że uczestniczył on w wypadku drogowym, lub narusza wymagania ochrony środowiska 94,00
6.10 — w którym w czasie badania technicznego stwierdzono ślady uszkodzeń lub naruszenia elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogących stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego 94,00
6.11 — pojazd, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt. 7 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym 50,00
6.12 — dla którego określono dodatkowe wymagania techniczne w międzynarodowych porozumieniach dotyczących międzynarodowego transportu drogowego 120,00

Sprawdzenie spełniania dodatkowych warunków technicznych dla niektórych pojazdów oraz pozostałe czynności przeprowadzane w stacjach kontroli pojazdów:
7.01 — prawidłowości przystosowania pojazdu silnikowego do ciągnięcia przyczepy 35,00
7.02 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym dla pojazdów przeznaczonych do wykonywania czynności na drodze (4) 21.00
7.03 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym wymaganym dla pojazdów ciężarowych przystosowanych do przewozu osób (4) 48.00
7.04 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym wymaganym dla autobusu miejskiego regularnej komunikacji publicznej (4) 41,00
7.05 — czy pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym wymaganym dla autobusu szkolnego (4) 41,00
7.06 — nadanie i wykonanie lub ustalenie numeru nadwozia 49,00
7.07 — nadanie i wykonanie lub ustalenie numeru silnika 49,00
7.08 — wykonanie tabliczki i jej zamocowanie 36,00
7.09 — sporządzenie opinii (na wniosek właściciela pojazdu) do indywidualnego wniosku o odstępstwo od warunków technicznych 82,00
7.10 — pomiar prawidłowości rozmieszczenia punktów bazowych nadwozia samonośnego pojazdów samochodowych do 3,5 t d.m.c., związanych z zespołami i układami bezpieczeństwa jazdy (5) 225,00

UWAGA dobre wieści dla kierowców!
Ministerstwo Infrastruktury poinformowało, że jednak nie będzie podwyżki cen przeglądów technicznych pojazdów w 2018 roku. Resort planował, że od maja 2018 roku opłata za badania techniczne miałaby znacznie wzrosnąć na skutek waloryzacji. Z pomysłu tego Ministerstwo jednak zrezygnowało. Kara za spóźniony przegląd techniczny będzie jednak wprowadzona! Tak więc jeśli właściciel pojazdu spóźni się z wykonaniem badania okresowego samochodu o więcej niż 30 dni, to zapłaci podwójną stawkę za przegląd czyli w przypadku osobówki i samochodów dostawczych do 3,5t będzie to 196 zł. Natomiast jeśli spóźnienie nie będzie dłuższe niż 30 dni (np. 28 dni) to badanie zostanie potraktowane, jakby zostało przeprowadzone w dniu zakończenia ważności poprzedniego badania.
Przepisy te wejdą w życie nie maju, a już raczej w drugiej połowie 2018 r. Warto przy okazji pamiętać, że od 13 listopada za badanie techniczne pojazdu opłata jest pobierana jeszcze przed wykonaniem przeglądu a nie po nim.


Objaśnienia:
(1) W przypadku pojazdu przedstawionego do okresowego badania technicznego z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym o treści: przystosowany do ciągnięcia przyczepy lub HAK nie pobiera się opłaty określonej w lp. 7.1 tabeli.
(2) Pozostałe badania jak dla autobusu.
(3) W przypadku gdy opłata za badanie techniczne pojazdu powstała z połączenia opłat określonych w lp. 4.1 i 5.1 tabeli byłaby większa od opłaty określonej w lp. 1 tabeli, pobiera się opłatę określoną w lp. 1 tabeli.
(4) Opłata obowiązuje również przy okresowym badaniu technicznym.
(5) Opłatę mogą stosować tylko stacje kontroli pojazdów wyposażone w przyrząd do pomiarów i oceny prawidłowości rozmieszczenia punktów bazowych nadwozia samonośnego pojazdów samochodowych do 3,5 t d.m.c., związanych z zespołami i układami bezpieczeństwa jazdy.
Uwaga: Użyte w tekście skróty oznaczają:
m.w. - masa własna pojazdu,
d.m.c. - dopuszczalna masa całkowita pojazdu.

(TABELA OPŁAT ZA BADANIA TECHNICZNE POJAZDÓW
opracowana na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dn. 29 września 2004 r.z późn. zm.
(Dz.U. Nr 223 poz. 2261 z 2004 r., Nr 155 poz. 1302 z 2005 r., Nr 155 poz 1233 z 2009 r.) )